/userfiles/654.png

KARABÜK İLİ- EFLANİ İLÇESİ - CANDAROĞULLARI MAHALLESİ TAPUNUN 115 VE 440 ADALARIN ORTASINDA KALAN ALANDA İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ KARABÜK İLİ- EFLANİ İLÇESİ - CANDAROĞULLARI MAHALLESİ TAPUNUN 115 VE 440 ADALARIN ORTA...           • KARABÜK İLİ-EFLANİ İLÇESİ-ÇELEBİLER MAHALLESİ TAPUNUN 401 ADA-1 PARSEL İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ KARABÜK İLİ-EFLANİ İLÇESİ-ÇELEBİLER MAHALLESİ TAPUNUN 401 ADA-1 PARSEL İMAR PLA...           • KARABÜK İLİ-EFLANİ İLÇESİ-ÇELEBİLER MAHALLESİ TAPUNUN 113 ADA-1,2,3,4 PARSELLER İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ KARABÜK İLİ-EFLANİ İLÇESİ-ÇELEBİLER MAHALLESİ TAPUNUN 113 ADA-1,2,3,4 PARSELLER...           • KARABÜK İLİ-EFLANİ İLÇESİ PLAN NOTU DEĞİŞİKLİĞİ Karabük İli Eflani İlçesi Plan Notu Değişikliği...           • SANAYİ SİTESİNDE BULUNAN 3 ADET DÜKKAN KİRAYA VERİLECEKTİR...     1- İlçemiz Devletoğlu Caddesi Küçük Sanayi Sitesindeki Tap...           • ŞAHİT BARIŞ EFE PARKI, KAFETERYA VE PARK OLARAK KİRAYA VERİLECEKTİR...       1- İlçemiz Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde Şehit Barış EF...           • 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI İLÇEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI…   19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI İLÇEMİZDE C...           • İLÇEMİZDE BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ...             19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri...           • UYGULAMALI ARICILIK EĞİTİMİ YOĞUN KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİ. Belediyemiz tarafından yürütülmekte olan "Kaliteyi Geliştir Genç Arıcılar Ye...           • BELEDİYE BAŞKANIMIZ Hüsnü AKIN’ ın 23 NİSAN ULUSAL EGENEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI…                            ...           
Canlı Yayın

Anket
İstatistikler
Toplam: 1188476
Aktif: 9
Bugün: 344
Dün: 892
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

2023 YILI MALİ YILI FAALİYET RAPORU

2023 MALİ YILI

EFLANİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

FAALİYET RAPORU

 

 

ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU:

 

 

İÇİNDEKİLER                  :

 

 

1-GENEL BİLGİLER       :

 

                 A) Misyon ve Vizyon: 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 41 inci maddesinin 3 üncü fıkrası uyarınca stratejik plan hazırlanması zorunlu olmadığından Misyon ve Vizyon ile ilgili bu hususta Stratejik Plan hazırlanmamıştır.

 

                 B) Yetki, Görev ve Sorumlulukları: 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14 üncü maddesinde Belediyenin Görev ve Sorumlulukları, 15 inci maddesinde de Belediyenin Yetki ve İmtiyazları belirtilmiştir. Kanunda belirtilen Yetki, Görev ve Sorumlulukları; Belediye Başkanı, Belediye Meclisi, Belediye Encümeni, Birim Müdürlükleri ve Belediyede istihdam edilen memur ve işçi personel ile sözleşmeli personel ve Belediye Personel Şirketi’nde görevli işçiler  tarafından yerine getirilmektedir.

 

                  C) İdareye İlişkin Bilgiler: 

 

                       1-Fiziksel Yapı: Eflâni Belediyesi; Mülkiyeti kendine ait Belediye İşhanı olarak yapılan ve bünyesinde çeşitli esnafın ve bazı kamu kurum ve kuruluşlarının bulunduğu binanın 4 üncü katında bulunmakta ve belediye çalışanları ile birlikte kamu hizmeti vermektedir.

                       Belediyemizin;

                       Biri faal biri pasif iki adet İçme ve Kullanma Suyu Arıtma Tesisi,                       

                       Mahallelerde sosyal hizmet binaları,

                       Düğün Salonu,

                       Kafeterya için kiraya verilmiş Park ve Hizmet Binası,

                       Kiraya verilmiş 69 adet İşyeri ve Taşınmaz ,

                       Çarşı Merkezinde üç  ayrı yerde umumi WC’si,

                       Üç yerde Parkı ve 8 adet Çocuk Parkı ile 2 adet spor kondisyon alanı

                       İlçe Merkezinde 1 adet Açık alan Pazar Yeri bulunmakta ve kullanılmaktadır.

                       1’isi tahsis ve 1’iside kendi mülkü olmak üzere iki adet Araç Şantiye Binası,

                       1 adet faal Damperli Kamyonu,

                       1 adet faal Greyderi,

                       2 adet faal İş Makinesi Beko Loder

                       1 adet arazöz + vidanjörü,

                       1 adet faal 1 adet ihtiyaç halinde kullanılan çöp toplama kamyonu,

                       1 adet Traktörü,

                       4 adet faal İtfaiye aracı,

                       1 adet Kar Püskürtme Aracı,

                       1 adet Yol Çizgi Makinesi Manuel ,

                       1 adet Ford Ranger Marka Çift Kabin Pikapı,

                        1 adet 4x4 İtfaiye öncü aracı,            

                        1 adet Cenaze nakil aracı,

                        1 adet Yol silindiri,

                        1 adet 5+4 vabil asfalt silindiri,

                        1 adet Asfalt stok tankı,

                        1 adet Asfalt satih kaplama aracı,

                        1 adet Yol süpürme makinesi,

                        1 adet Mıcır (figüre) istifleme makinesi,

                        1 adet Ford Connect Marka kamyoneti,

                        Tapuda kayıtlı bina, arsa ve arazi vasfında taşınmazları,

                        Mahallelerde umumun kullanabileceği Mezarlıkları,

 

                         2-Örgüt Yapısı:

                        Memur Kadroları:  Belediyemizde Yazı İşleri ve Mali Hizmetler olmak üzere 2 adet Birim Müdürlüğü ile bu birimlerde çalışan Memurlar görev yapmaktadır. Toplam 20 adet memur kadrosunun 4 adedi dolu olup, bu 4 adet kadroda; 1 adet Yazı İşleri Müdürü, 1 Adet İnşaat Mühendisi, 1 Adet Veteriner Hekim ve 1 Adet te Çevre Mühendisi çalışmaktadır. Toplam memur kadrosunun 16 adedi münhaldır.

                        Sözleşmeli Personel: 2023 yılında sözleşmeli olarak 1 adet Kısmi Zamanlı 1 adet Avukat istihdam edilmiştir.

                        İşçi Personel: Belediyemizde toplam 10 adet işçi kadrosu mevcuttur. 2023 yılında işçi kadrosunda 2 Adet Operatör, 1 Adet Yangın İlk Müdahale İşçisi, 1 Adet Oto Bakım Onarımcısı, 1 Adet Arıtma Tesisi İşletme Operatörü, 1 Adet Kanalizasyon, Su ve Bina Arızaları  Tamir Onarım İsçisi ve 1 adet te Temizlik işçisi çalışmıştır. Toplam işçi kadrosunun 3 adedi münhaldir.

                        Şirket Personeli: Eflani Belediyesi Personel Şirketi’nde Belediyemizin Temizlik İşleri, Altyapı Bakım Onarımı ve Kaz Üretim Çiftliği hizmetlerini yürüten 13 adet işçi çalışmaktadır.

                        Geçici İşçi Personel: 2023 yılında Belediye Meclisi tarafından 6 Adam / 12 Ay / 72 miktarında vize verilmiş olup ancak Geçici İşçi çalıştırılmamıştır

 

                       Belediyemizde Norm Kadro uygulaması devam etmektedir.

 

                       3-Bilgi ve Teknolojik Kaynaklar:

Beyaz adlı Belediyemiz yazılım firmasından yeni java yazılımlı web modüller kullanılmak üzere hizmet sözleşmesi yapılarak Belediye yazılım programlarının teknik verimliliği arttırması amaçlanmıştır.

 

            İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Evlendirme Modülünün E- İmza uygulamaları genişletilerek kullanılmaya devam edilmiştir.

 

                      4- Sunulan Hizmetler:

 

  1. İlçemiz doğalgaz yatırımı kapsamında KARGAZ dağıtım Şirketi tarafından doğal gaz arzının sağlanabilmesi için Meclis Kararı alınarak dağıtım bölgesine ilçemizin de dahil edilmesi ve Lisans Kapsamına alınması sağlandı.

 

  1. Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere 1 adet kazıcı yükleyici iş makinası ve 1 adet cenaze aracı görevli olarak personeli ile birlikte Gaziantep’e gönderildi, Yardım Kampanlarına destek verildi.

 

  1. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Güdümlü Proje Desteği kapsamında kabul edilen ‘’Kaliteyi Geliştir Genç Arıcılar Yetiştir’’ isimli proje için 1.946.470,00 TL ödenek ile çalışmalara başlandı. Muhtelif malzeme alımları ve eğitim programlarına yaklaşık 1.425.000,00 TL’ si  harcandı.

 

  1. İlçemizde içme ve kullanma suyunun tasarruflu kullanılması konusunda bilgilendirme broşürü hazırlanarak dağıtımı yapıldı. Su kayıp ve kaçaklarının takibi içinde mahalle girişlerine su sayaç ve vanaları ile mühürleme işlemleri yapıldı.

 

  1. İçme ve Kullanma Suyu Arıtma Tesisinde bulunan filtre sisteminin mineral malzeme değişimi ve bakımı yaklaşık 120.000,00 TL’ ye yapılırdı.  

 

  1. Şehit Barış EFE Belediye parkının yenilenme çalışmalarına başlanmıştır.

 

  1. Belediye iş merkezi inşaatının eksik kalan asansör işi için 250.000,00 TL harcandı.

 

  1. Belediye İş Merkezinin 2. Ve 3. Katları “Genç Ofis” yapılmak üzere Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ ne tahsisi gerçekleştirildi.

 

  1.  2023 yılı içersinde İtfaiye Birimimizce toplamda 16 adet yangın ve 4 adet trafik kazası vakasına müdahale edilmiştir.

 

10.  Belediyemiz evlendirme memurluğu olarak 2023 yılı içersinde 1 adet yabancı kadın ile evlilik olmak üzere toplamda 26 adet evlendirme işlemi yapılmıştır.  

 

11.  BAKKA ‘ nın 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında sunulan “Kırsal Kalkınma İçin Eflani’de Üretim Genele Yayılıyor” isimli proje kapsamında 2023 yılı içersinde yaklaşık 800 adet kaz yavrusunun ilçemizdeki yetiştiricilere dağıtımı yapılmıştır.

 

12.  Geçici Bakımevinde kalan sahipsiz ve güçten düşmüş köpeklere ve barınak dışında kalan köpeklere (mama, yallık vb.) yemek verilmesine ve tedavilerinin yapılmasına devam edildi.  111 adet kısırlaştırma ve rehabilitasyon işlemi yapıldı.

 

13.  Şehir Kameralarının www.eflani.bel.tr adresimizden canlı yayına devam edildi.

 

14.  İlçemizde toplanan evsel nitelikli çöp atıkları KARÇEV’ in Karabük’ te Katı Atık Tesisine taşınması işine devam edildi.

 

15.  Kurban pazarına büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tartımının yapılabilmesi için canlı hayvan baskülü konuldu.

 

16.  Cumhuriyetimizin 100. Yılı nedeniyle ilçemizde düzenlenen etkinliklere (Balık Tutma, Fidan Dikimi vb.) katılım ve destek sağlandı.

 

17.  Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından ilçemizdeki çiftçilerimizin mahsullerinin alınması konusunda yer tesisi ve makine desteği verdik.

 

18.  Türk Mutfağı Haftası kapsamında ilçemizde düzenlenen Lezzet Şenlikleri etkinlikleri Şehit Barış Efe Parkında yapıldı.

 

19.  İlçe merkezinde yapılan Elektrik Hatlarının yer altına alınması nedeniyle oluşan zemin tahribatları için Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. şirketinden 3.499.250,00 TL (KDV Dahil) zemin tahrip bedeli tahsil edilerek kaldırım ve yolların bir kısmının tamir-bakımları yapıldı.

 

20.  BAKKA’ nın 2020 yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Eflani Küçük Sanayi Sitesinin yapımı tamamlanan Sanayi Sitesinde  yer alan 23 adet dükkanın kiralama ihalesi tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir.

 

5- 2024 Yılı içinde gerçekleştirilmesini istediğimiz hedefler, yatırım ve hizmetler:

 

1-      Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Güdümlü Proje Desteği kapsamında kabul edilen ‘’Kaliteyi Geliştir Genç Arıcılar Yetiştir’’ isimli proje uygulamasına devam edilmesi. 

2-      Talep olması halinde Otobüs ve Minibüsler için Terminal yapımı.

3-      İlçemize Doğal Gaz altı yapı çalışmalarına başlanarak bir dahaki  kış mevsiminde doğalgaz ile ısınmak.

4-      Çalışlar Mahallesi Kama tepesi mevkiindeki Otel Binasının Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü veya Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanımı. 

5-      Şehit Barış EFE Parkının yenilenerek park, sosyal tesis ve düğün salonu yapılması.

6-       Mahalle merkezlerine İmar Uygulama Planlamasının yapılması.       

7-      İlçemiz Merkezindeki yeni şehir parkı ve dinlenme alanlarının tamamlanması.

8-      2. Etap Sanayi Sitesinin yapılması.

9-      Sosyal Tesis ve Misafirhane İnşaatına devam edilmesi.

10-  Atık Su Arıtma Tesisinin Faaliyete geçirilmesi,

11-  BAKKA ile Batı Karadeniz Kalkınma Planı kapsamında Arı Yetiştiriciliği projesinin gerçekleştirilmesi.

12-  2. Etap TOKİ projesinin başlatılması.

 

                       6- Belediyenin Bütçe, Kesin Hesabı, Borçları ve Alacakları:

 

            Belediyemizin 2023 Mali Yılı Gider Bütçesi 12.000.000,00 TL olarak tespit edilmiş ve kesinleştirilmiştir. Yılı içinde yapılan 11.600.000,00 TL'lik ek bütçe ile Bütçe ile verilen ödenekler toplamı 23.600.000,00 TL olmuştur. 2022 Yılından Programlı ve Borçlar Karşılığı olarak 475.000,00 TL Ödenek devir etmiş ve yılı içinde harcama kalemleri arasında 3.034.740,00 TL ödenek münakalesi yapılmış böylelikle Net Ödenek  Toplamı 24.075.000,00 TL olmuştur. Yine yılı içinde 17.565.479,62 TL Gider Tahakkuk etmiş ve bunun tamamı yılı içinde tediye olunmuştur. Tahakkuk eden bu giderlerin; 4.995.288,06 TL’lik kısmını Personel Giderleri, 651.063,07 TL’lik kısmını Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Katkısı Giderleri, 6.546.811,36 TL’lik kısmını Mal ve Hizmet Alım Giderleri, 37.306,38 TL’lik kısmını Faiz Giderleri, 729.492,04 TL’lik kısmını Cari Transferler, 4.605.518,71 TL’lik kısmını da Sermaye Giderleri Harcamaları oluşturmaktadır. 3.230.000,00 TL Programlı ve Borçlar Karşılığı Ödenek 2024 Mali Yılına aktarılmış ve 3.279.520,38 TL ödenek te kullanılmayarak imha edilmiştir.

            Belediyemizin 2023 Mali Yılı Gelir Bütçesi de 12.000.000,00 TL olarak tespit edilmiş ve kesinleştirilmiştir. Yılı içinde 11.600.000,00 TL'lik Ek Bütçe yapılmış böylelikle 2023 Yılı Bütçe Gelir Tahmini 23.600.000,00 TL olmuştur. Yine yılı içinde 26.852.691,85 TL Gelir Tahakkuk etmiş ve 2022 Yılından devir eden 211.998,56 TL Tahakkuk Artığı ile Toplam Tahakkuk 27.064.690,41 TL olmuştur. Bu tahakkukların 27.250.795,16 TL’lik kısmı tahsil olunmuş ve yılı içinde Red ve İade 390.890,00 TL olmuş böylelikle 2023 Yılı Net Gelirimiz de 26.859.905,16 TL olmuştur. Toplam tahakkuktan arta kalan 204.785,25 TL’lik Gelir Tahakkuku da tahsil olunmak üzere 2024 Mali Yılına aktarılmıştır. Tahsil olunan bu gelirlerin; 910.668,87 TL’lik kısmını Vergi Gelirleri, 4.130.055,99 TL’lik kısmını Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri, 4.491.088,89 TL’lik kısmını Alınan Bağış ve Yardımlar, 14.073.091,41 TL’ lik Diğer Gelirler,  3.255.000,00 TL’lik kısmını Sermaye Gelirleri oluşturmaktadır.

            Belediyemizin Ziraat Bankası Eflani Şubesi’ndeki, Halk Bankası Safranbolu Şubesi’ndeki ve İller Bankası’ndaki hesaplarına 2023 Yılında  39.808.749,02 TL yatırılmış, 2021 yılından devir eden 489.072,17 TL ile Banka Gelir Yekünü 40.297.821,19 TL olmuştur. Yılı içinde bunun 30.564.873,29 TL’lik kısmı sarf olunmuş, 9.732.947,90 TL’lik kısmı da bankalardaki hesaplarında mevcut olarak 2024 Yılına devir etmiştir.

 

                        31.12.2023 tarihi itibariyle Belediyemizin Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Kişilere ödenememiş ve 2024 Yılına devir etmiş toplam 883.900,53 TL Bütçe Emaneti,

 

                        31.12.2023 tarihi itibariyle vergi, katılma payı, kira, su ücreti olarak tahsil edilemeyen ve 2024 Yılına devir eden toplam  204.785,25 TL alacağı bulunmaktadır.

 

                         7- Belediyenin Varlıkları :

 

                       31.12.2023 tarihi itibariyle Belediyemizin Varlıkları :

102 Bankalardaki nakit hesap mevcudu ………………..……………..…….9.732.947,90 TL

109 Banka Kredi Kartlarında alacaklar mevcudu.............................................285.864,31 TL

250 Arazi ve Arsalar Mevcudu……………………………………………..…..540.187,04 TL

251 Yer altı ve yer üstü düzenleri Mevcudu……………………………........7.836.139,90 TL

252 Binalar Mevcudu…………………………………………………….......12.688.171,62 TL

253 Tesis, Makine ve Cihazlar Mevcudu………………….…………….……2.945.240,28 TL

254 Taşıtlar Mevcudu……………………………………….…………….......3.191.187,35 TL

255 Demirbaşlar Mevcudu………………………….……………..………1.693.073,26 TL’dir.

 

                       Kesin hesaplarla ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğünce düzenlenen cetveller ve denetim komisyonunca incelenen gelir ve gider hesap raporlarından konularla ilgili detaylı açıklamalar yapılmıştır.

 

                       İşbu faaliyet raporumuzu belediye meclisimize saygı ile sunar, tetkik ve kabulünü arz ederim. 29.03.2024

 

                                                                                                       İbrahim ERTUĞRUL 

                                                                                                        Belediye Başkanı 

    

 

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: UTasarım